Seinäjoen Lentoasema Oy:n yhtiökokous on 24.10.2025 tehnyt päätöksen suunnatusta maksullisesta osakeannista ja sen jälkeen toteutettavasta osakeannista osakkeenomistajille yhtiön taloudellisen tilanteen parantamiseksi. Suunnatussa maksullisessa osakeannissa Rolling Rock Invest Oy on merkinnyt Seinäjoen Lentoasema Oy:n uusia osakkeita 45 000 eurolla. Tämän merkinnän jälkeen yhtiön nykyisille osakkaille annetaan mahdollisuus merkitä osakkeita omistusten suhteessa yhteensä 450 000 eurolla. Osakkeen merkintähinta on kummassakin osakeannissa 0,75 euroa.
Ilmajoen Kunnan osuudeksi toisessa vaiheessa toteutettavassa osakeannissa on merkitty 45 951 osaketta ja 34 463 euroa.
Kunnanhallitus päätti
Valtuustolle esitettävässä vuoden 2026 talousarviossa tulos on 1,7 milj. euroa ylijäämäinen. Vaikka lähtökohta ensi vuodelle on hyvä, kunnan toimintaympäristössä on nähtävissä merkittäviä haasteita. Tulevina vuosina kunnan tuleekin edelleen seurata talouden kehitystä tarkasti ja toteuttaa järjestelmällisiä talouden tehostamistoimenpiteitä. Talousarvioissa ei ole huomioitu sote-kiinteistöistä saatavien vuokratuottojen muutoksia, jotka voivat vähentää kunnan saamia tuloja merkittävästi vuodesta 2026 eteenpäin.
Lähivuosien investoinnit tulevat olemaan kouluverkon saneeraustarpeista johtuen merkittäviä, mikä kasvattaa kunnan velan määrää. Vuoden 2024 tilinpäätöksessä kunnalla on velkaa 64,3 milj. euroa. Kunnan on kyettävä hallitsemaan velan kasvua ja ennen kaikkea varmistettava velanhoitokyky siten, että kunnan taloudellinen liikkumavara ei muutu liian kapeaksi.
Kunnanhallitus esittää kunnanvaltuustolle, että se päättää
Kuntien, hyvinvointialueiden ja maakuntaliittojen yhteistyölle on syntynyt erilaisia rakenteita ja toimintakäytänteitä eri puolille Suomea. Yhteistyö on edennyt alueilla vaihtelevasti ja strategisia yhteistyösopimuksia on tehty tai valmistellaan suurimmalla osalla alueista yhteistyön tueksi.
Etelä-Pohjanmaan liiton koordinoimana on valmisteltu strateginen yhteistyösopimus, jossa sovitaan yhteistyön tekemisen periaatteista ja eteläpohjalaisesta toimintamallista. Etelä-Pohjanmaan kunnat, Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue ja Etelä-Pohjanmaan liitto ovat toistensa strategisia kumppaneita. Kumppanuus perustuu yhteiseen tilannekuvaan maakunnan väestöstä, eri väestöryhmien terveyden, hyvinvoinnin ja turvallisuuden tilasta sekä aluetaloudesta ja aluekehittämisestä.
Yhteistyösopimuksella tavoitellaan yhteistä strategisen tason näkemystä maakunnan tulevaisuudesta ja siihen vaikuttamisesta.
Sopimus on voimassa toistaiseksi. Sopimuksen sisältö ja muutostarpeet arvioidaan seuraavan kerran vuonna 2029.
Kunnanhallitus päätti
Kurikan kaupunginhallitus on pyytänyt Etelä-Pohjanmaan kuntia ja maakuntaliittoa liittymään kannanottoon E12-tiestä pohjoismaisena huoltovarmuuskäytävänä ja kannanottoon valtateiden 3, 18 ja 16 osalta.
Suomen, Ruotsin ja Norjan halki kulkeva E12-reitti on strategisesti merkittävä itä-länsisuuntainen huoltovarmuuskäytävä Pohjoismaissa ja arktisella alueella. E12-reitin varrella toimivat julkiset toimijat ovat laatineet kannanoton, jolla halutaan varmistaa E12-reitin merkitys alueelliselle kehitykselle sekä reitin rooli huoltovarmuuskäytävänä kokonaisturvallisuuden ja kriisiaikojen näkökulmasta. Kannanoton allekirjoittaneet osapuolet työskentelevät yhdessä sen eteen, että E12-reitti nimettäisiin sotilaallisen liikkuvuuden käytäväksi, jolla on erityinen rooli huoltovarmuuskäytävänä.
Etelä-Pohjanmaa on Suomen suurin ruokamaakunta ja sen huoltovarmuudellinen merkitys on kriisitilanteissa ratkaiseva. Siksi Etelä-Pohjanmaan tieyhteyksien merkitys osana pohjoismaista yhteyskäytävää on tarpeen tuoda esille ja kuntien allekirjoituksin antaa tuki Pohjoismaisen
yhteyskäytävän kehittämiselle Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa.
Kunnanhallitus päätti, että Ilmajoen kunta liittyy kannanottoon E12-tiestä pohjoismaisena huoltovarmuuskäytävänä ja kannanottoon valtateiden 3, 18 ja 16 osalta.
Ilmajoen kunta ja Seinäjoen kaupunki ovat suunnitelleet ulkoilureitin virallistamista Kyrkösjärven ympäristössä. Kunnanhallitus on päättänyt 4.10.2022 (§222) valtuuttaa Seinäjoen kaupungin hoitamaan ulkoilureittiprosessi kokonaisuudessaan ja ryhtyä tarvittaviin toimenpiteisiin ulkoilureitin vahvistamiseksi. Sittemmin on todettu, että asiaa tulisi käsitellä myös valtuustossa riittävän valtuutuksen saamiseksi, sekä toimivaltuuksien selventämiseksi.
Kunnanhallitus päätti hyväksyä teknisen lautakunnan esityksen ja esittää edelleen kunnanvaltuustolle, että
Ilmajoen keskustassa osassa korttelia nro 1 on ajankohtaista aloittaa asemakaavan päivittäminen. Nykyinen voimassa oleva kaava on vuodelta 1992. Osassa korttelia on maankäytön muutostarpeita sekä tarve muuttaa nykyistä kaavamääräystä.
Alue tunnetaan ns. Kotokartanon alueena alueella sijaitsevan Hyvinvointialueen toimipisteen mukaan. Alueella toiminta on muuttunut nykyisen kaavan voimaantulosta siten, että osan korttelialueesta osoittamista osittain muuhun käyttötarkoitukseen, esimerkiksi asumiseen, voitaisiin tarkastella. Tämän vuoksi on tarkoituksenmukaista käynnistää kaavamuutos, jossa tarkastellaan alueen maankäyttöä ja nykyisiä käyttötarpeita sekä mahdollistetaan nykyisen toiminnan jatkuminen, että maankäytön muutostarpeet.
Kunnanhallitus päättää hyväksyä teknisen lautakunnan esityksen, että
Alustavaa rajausta täsmennetään suunnittelun edetessä.
Ilmajoen kunnalla ei ole tällä hetkellä Munakassa tarjolla myytäviä tontteja. Kettusaarentien varrelta kunnan olisi mahdollista myydä tilasta 145-417-19-6 määräala asuinkäyttöön. Määräala voitaisiin myydä nettihuutokaupalla. Myytävän määräalan pinta-ala on noin 2 429 m².
Kunnanhallitus päätti hyväksyä teknisen lautakunnan esityksen ja esittää edelleen kunnanvaltuustolle hyväksyttäväksi, että
Ilmajoen Palvelutalosäätiöön valitaan hallitusjäsenet kahden vuoden ajaksi. Hallituksen jäsenen toimikausi on kaksi vuotta.
Kaudelle 2025–2026 kunnan edustajiksi on nimetty Salme Hautala, Helena Rahkola ja Matti Koivuluoma. Salme Hautala on ilmoittanut eroavansa Ilmajoen Palvelutalosäätiön hallituksesta 1.1.2026 alkaen.
Kunnanhallitus päätti valita Ilmajoen Palvelutalosäätiön hallitukseen Marjatta Koiviston kauden 2025–2026 loppuun.
Aamu- ja iltapäivätoiminnan (APIP) koordinaattorin tehtävää on hoidettu määräaikaisin järjestelyin 1.2.2022 alkaen. Tehtävään on kohdennettu 1,2 henkilötyövuotta. Koulunkäynnin- ja aamu-iltapäivätoiminnan ohjaajia Ilmajoella on nyt 65. Ohjaajia työskentelee kuntamme kaikissa 12 perusopetuksen koulussa ja kahdeksassa APIP-toimipisteessä. APIP-koordinaattori on ohjaajien hallinnollinen esihenkilö. Hallintosäännön mukaan APIP-koordinaattori päättää:
APIP-koordinaattori työskentelee perusopetuksen ja lukiokoulutuksen tulosalueella opetuspäällikön alaisuudessa.
APIP-koordinaattorin työ koostuu koulunkäynninohjaajien esihenkilötehtävistä ja APIP-toiminnan koordinoinnista. Työtehtävä on täysiaikainen. Palkkakulut APIP-koordinaattorin virassa ovat 46 000 euroa vuodessa. Palkkakulut sisältyvät sivistyksen ja hyvinvoinnin toimialan talousarvioon ja henkilöstösuunnitelmaan.
Kunnanhallitus hyväksyi sivistys- ja hyvinvointilautakunnan esityksen ja päätti myöntää täyttöluvan aamu- ja iltapäivätoiminnan koordinaattorin viran vakinaiseen täyttämiseen 1.1.2026 alkaen.
Lisätietoja: kunnanjohtaja Ari-Pekka Laitalainen 044 419 1200.