Hyppää sisältöön
EtusivuAjankohtaistaKunnanhallituksen kokoustiedote 11.8.2025

Kunnanhallituksen kokoustiedote 11.8.2025

Kunnanhallituksen pöytäkirjan tarkastaminen ja nähtävillä pitäminen toimikaudella 2025–2029

Kunnanhallituksen pöytäkirja tarkastetaan sähköisesti viikon kuluttua kokouksesta ja pöytäkirja pidetään yleisesti nähtävänä tätä seuraavana päivänä. Nähtävillä olosta kuulutetaan kunnan verkkosivuilla.

Pöytäkirja pidetään nähtävänä kunnan kotisivuilla.

Uusi henkilöstöjaosto nimettiin

Kunnanhallitus nimesi keskuudestaan viisi jäsentä henkilöstöjaostoon ja heille henkilökohtaiset varajäsenet seuraavasti:

  • puheenjohtaja Reetta Kananoja – varajäsen Anssi Saunamäki
  • varapuheenjohtaja Juha-Pekka Karvonen – varajäsen Kyösti Yli-Karjanmaa
  • jäsen Anu Hautala-Hautaniemi – varajäsen Riitta Kivimäki
  • jäsen Gita Yli-Hannuksela – varajäsen Noora Seppä-Ritola
  • jäsen Hannu Akkanen – varajäsen Helena Rahkola

Kunnanhallituksen edustus lautakunnissa toimikaudella 2025–2027

Kunnanhallitus valitsi edustajansa lautakuntiin toimikaudeksi 2025–2027.

Sivistys- ja hyvinvointilautakunta: Anu Hautala-Hautaniemi
Tekninen lautakunta: Jari Paulasaari
Ympäristölautakunta: Helena Rahkola

Ilmajoen Vuokratalot Oy:n hallituksen jäsenet vuosiksi 2025–2026

Ilmajoen Vuokratalot Oy:n yhtiöjärjestyksen mukaan yhtiön hallinnosta ja sen toiminnan asianmukaisesta järjestämisestä huolehtii hallitus, johon kuuluu vähintään viisi ja enintään yhdeksän varsinaista jäsentä ja vähintään kaksi, enintään neljä varajäsentä. Hallituksen jäsenen toimikausi on kaksi vuotta.

Ilmajoen kunnasta on Ilmajoen Vuokratalot Oy:n hallituksessa seitsemän jäsentä ja kaksi varajäsentä. Yhtiön hallituksen jäseniä nimettäessä tulee huomioida, että yhtiön hallituksen jäsenet ja varajäsenet ovat esteellisiä kunnanhallituksessa käsittelemään Ilmajoen Vuokratalot Oy:n asioita.

Kunnanhallitus esittää yhtiön hallitukseen jäseniksi ja varajäseniksi seuraavia henkilöitä:

  • puheenjohtaja Kirsi Perälä
  • varapuheenjohtaja Eveliina Uimarihuhta
  • jäsen Samuel Hannuksela
  • jäsen Heikki Ahola
  • jäsen Juhani Filppula
  • jäsen Aino Koski
  • jäsen Ilkka Nummensalo
  • 1. varajäsen Marika Valkeala
  • 2. varajäsen Jarkko Ojanperä

Ilmajoen Lämpö Oy:n hallituksen jäsenet toimikaudeksi 2025–2027

Ilmajoen kunnalla on Ilmajoen Lämpö Oy:n hallituksessa yksi jäsen ja yksi varajäsen. Yhtiön hallituksen jäsenten toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus esittää yhtiön hallitukseen jäseneksi Arto Väli-Toralaa ja varajäseneksi Seppo Pitkämäkeä.

Lakeuden Vesi Oy:n hallituksen jäsenten valinta toimikaudelle 2026–2027

Ilmajoen kunnalla on Lakeuden Vesi Oy:n hallituksessa kaksi jäsentä ja kaksi henkilökohtaista varajäsentä. Yhtiön hallituksen jäsenten toimikausi on kaksi vuotta.

Kunnanhallitus esittää yhtiön hallitukseen jäseniksi ja varajäseniksi seuraavia henkilöitä:

  • jäsen Pentti Luhtala – varajäsen Niclas Pöytälaakso
  • jäsen Markku Koskela – varajäsen Jaana Syväjärvi

Lentoasemapalveluiden hankinta Seinäjoen Lentoasema Oy:ltä 2026–2028

Ilmajoen kunta on vuosittain ostanut Seinäjoen Lentoasema Oy:ltä lentoasemapalveluita 30 000 eurolla. Yhtiö toivoo, että yhteistyö jatkuisi myös tulevina vuosina. Lentoasemalla nähdään olevan tärkeä rooli maakunnallisen elinkeinoelämän kehittämisessä. Ilmajoen kunnan näkökulmasta lentoasema on mahdollisuus, joka voisi luoda puitteet elinkeinoelämän kasvulle ja monipuolistumiselle Ilmajoella.

Kunnanhallitus esittää kunnanvaltuustolle, että se varaa vuoden 2026 talousarvion sekä vuosien 2027 ja 2028 taloussuunnitelmien käyttötalousosaan 30 000 euroa vuosittain käytettäväksi lentoasemapalveluiden hankkimiseen Seinäjoen Lentoasema Oy:ltä. Määrärahojen käytön ehtona on se, että Seinäjoen kaupunki vastaa omasta maksuosuudestaan vastaavalla tavalla.

Ilmajoen museolle avustusta palo- ja rikosilmoitinjärjestelmään

Ilmajoen museon rikosilmoitinjärjestelmä vaatii päivittämistä. Nykyisessä järjestelmässä ilmenneiden häiriöiden korjaaminen on tullut kalliiksi.

Kunnanhallitus päätti myöntää Ilmajoen Museo- ja Maamiesseura ry:lle 3 180 euron lisäavustuksen rikosilmoitinjärjestelmän päivittämiseen sekä savu- ja lämpöilmaisimien asentamisesta aiheutuviin kustannuksiin.

Osallistuminen hyvinvointipalveluneuvoksen arvonimen hakemiseen

Ilmajoen kunnanhallitus päätti 16.12.2024, että Kirsti Yli-Ojanperälle haetaan sosiaalineuvoksen arvonimeä. Valtioneuvoston kanslian lähettämässä kirjeessä 13.6.2025 esitetään arvonimihakemuksen muuttamisesta koskemaan toista arvonimeä. ”Asiaa arvonimilautakunnassa käsiteltäessä on katsottu, että Kirsti Yli-Ojanperän ansiot vastaisivat niitä vaatimuksia, joita hyvinvointipalveluneuvoksen arvonimelle on asetettu.”

Kunta toimisi edelleen arvonimen anojana ja osallistuisi kustannuksiin 100 eurolla. Keskustan Ilmajoen Kunnallisjärjestö on käsitellyt kokouksessaan asian uudelleen ja osallistuu arvonimestä perittäviin kustannuksiin aiemman päätöksen mukaisesti 1 000 eurolla.

Hyvinvointipalveluneuvoksen arvonimestä perittävä vero on kokonaisuudessaan 1100 euroa.

Kunnanhallitus päätti, että llmajoen kunta osallistuu 100 eurolla Kirsti Yli-Ojanperän hyvinvointipalveluneuvoksen arvonimen hakemiseen.